Návod na Poldu 1

1. Den

Na policejní stanici musí přesvědčit úředníka, že je skutečně oprávněn k řešení případu.

Zjistit telefonní číslo na stanici

Vytáhne šňůru ze zásuvky a řekne mu, ať ho spojí s nadřízeným. Když telefon nebude fungovat (promluvit s úředníkem) zapojit zásuvku telefonu – tím zjistí telefonní číslo. (napsáno na telefonu)

Zatelefonovat na stanici

Jediný člověk v okolí, který má telefon je soused bydlící vedle v domě, ten však dělá, jako že není doma – musí tedy vzít sirky (pokoj s babičkou), vyndat sirku a přiostřit ji nožem (pokoj s babičkou), poté zazvoní, pak zastrčí do sousedova zvonku sirku 2× (musí kliknout na jeho ruku) pokecá se sousedem a slušně jej poprosí, jestli by si nemohl zatelefonovat. Od souseda zatelefonuje na stanici, musí ale použít kolíček (zverimex zvenku) a představí se jménem svého nadřízeného a dohodne situaci. Na stanici pak dostane dokumenty k případu (stanice zevnitř), kde se dozví o jediném svědkovi únosu. Dostane také cedulku s jeho adresou (stanice zevnitř).

Výslech svědka

Dostat se ke starci (svědkovi)

Promluví s babkou a vytáhne z ní, že děda má domácí vězení a je zamčený v pokoji nahoře. Musí proto u jednoho domku sebrat šňůru na prádlo (zverimex zvenku) a protože mu bezdomovec, bydlící v popelnici (dům svědka zvenku), nedovolí sebrat nic u popelnice, musí jít znovu na stanici, prohlídnout nástěnku, kde najde tel. č. soukromých popelářů (stanice zevnitř) (u telefonu mu musí jít vytočit pouze čísla, která zná, takže, když vytočí číslo, které by prakticky ještě znát neměl, bude obsazeno).

Úředníkovi pak zpraví telefon (pokud to ještě neudělal) a za odměnu si bude moc volat kdykoliv! Zavolá tedy popelářům a tím se bezdomovce zbaví (musí však nahlásit jméno ulice). Od popelnice pak vezme starou krabici (dům svědka zvenku) zabalí do ní několik dlažebních kostek (dům policisty zvenku) a nalepí vizitku s dědovou adresou, kterou dostal předtím na stanici, pak na to přiváže šňůru na prádlo (uřízlou nožem).

Nemá už ale dost peněz, takže musí zajít na stanici, ze skříně (3× zkusit otevřít) vzít botičku (na stanici) a nasadit ji na auto stojící před redakcí. Ve zverimexu zakokupí poštovního orla a ten doručí balík na parapet (pak odletí), takto se může dostat k dědovi. Ten však bez ztraceného naslouchátka nerozumí jedinému slovu.

Najít dědovi naslouchátko

Po prohlídce zjistí, že naslouchátko je v akvárku. Když se v něm ale bude hrabat, kousne ho ryba a děda k tomu dodá, že chudinka dlouho nežrala, protože ho krmivo stojí strašný peníze.

Musí proto do zverimexu (otázka na krmivo bude podmíněna rozhovorem), kde mu řeknou, že poslední krabičku krmiva prodali nějakému pánovi, který měl na jedné noze kbelík s betonem – najde ho na mostě a zjistí, že chce spáchat sebevraždu. Tak získá krmivo, vrátí se zpět k akváriu a nasype jídlo rybičkám. Rybičky mu jasným hláskem oznámí, že tohle nežerou / polda akvárium rozstřílí – získá naslouchátko (dědův pokoj) a děda jej teď může slyšet.

Dostat ze starce výpověď

Děda mu nechce nic říct, ale když mu policista slíbí pivo (kterého je, kvůli únosu hostinského Jana a následném zavření hospody, jako šafránu), slíbí, že se obětuje. Hospoda je tedy zavřená a proto musí ve zverimexu koupit psa.

Se zakoupeným psem pak jde na policejní stanici, kde na nástěnce najde lístek s adresou nového cvičiště. Vojín, co tam hlídá ho nejprve nebude chtít pusti. Slíbit mu, že ho neudá a může vstoupit. Zde psa naučí aportovat prázdnou láhev (dům svědka zvenku) od popelnice, a takto vycvičený pes snadno vklouzne sklepním okénkem do zavřené hospody a přinese zpět vychlazenou dvanáctku (hodit prazdnou lahev do sklepa). Děda mu za ní nakreslí viníka (nákres viníka – dědův pokoj). S nákresem zajde do redakce místních novin a promluvit s redaktorem a dát mu nákres, aby ho otisknul v novinách.

2. Den

Nalezení viníka

Dostat se ke svědkovi č. 2

V pokoji s babičkou nalezne pode dveřmi dopis a noviny od bači – někdo takový mu prý chodí krást vejce. Před domem zjistí, že už v autě nemá ani kapku benzínu. (po městě se může pohybovat i nadále, ale k bačovi je to moc daleko).

Musí proto dojít k obchodu, kde najde již známého sebevraha s kanistrem benzínu, který si vzal ze své minulé sebevraždy ponaučení a nyní se chce „efektivněji“ upálit. Kanistr mu tedy nechce dát. Musí jej tedy vyměnit za láhev lihu. Tu získá od svého dalšího přítele – bezdomovce, který je před policejní stanicí opilý žalem, že ho nějaká svině udala popelářům a teď je kvůli nim bez bytu (až II. den).

Ten se podrobí hrubému násilí a vydá mu svoji drahou láhev lihu (stanice zvenku). Po výměně odejde šťastný sebevrah za roh, odkud vyšlehnou plameny a policista zas může dolít benzín do auta a jet k osamocené chalupě za lesem, kde bydlí bača. Ten mu o záhadných loupežích vajec poví mnohem víc a policista zjistí, že by bylo výhodné vložit do jednoho z vajec naváděcí zařízení (vyplyne z rozhovoru).

Sestrojení naváděcího zařízení

K tomu potřebuje vejce, drát, štěnici, baterii, knihu pro kutily, příruční radar.

 1. Získání vejce: Musí zajít do kurníku u bači. Zde narazí na bojovného kohouta. Toho se zbaví tak, že mu ustřelí makovici. Poté si nerušeně smí vzít vajíčko (kurník zevnitř).
 2. Získání drátu: V pokoji s babičkou použije zvon (pokoj s babičkou) na umyvadlo a při druhém použití drát najde.
 3. Získání štěnice: V pokoji s babičkou vyndá ze skříňky vlevo prádlo a prohlédne prázdnou skříňku – nalezne štěnici (pokoj s babičkou).
 4. Získání baterií: Vedle babiččina křesla leží její walkman. Otevře jej, vyndá baterie, babička se tedy opře a usne. A má baterie (pokoj s babičkou).
 5. Kniha pro kutily: Je úplně nahoře na skříni v pokoji s babičkou. Musí tedy zajít do redakce novin a poptat se po sex shopu (plakátek na nastence č.1: Sex shop). Když tam ale přijede, dostane se do překrásné uličky plné zeleně a fontánek, ale sex shop nikde. Musí tedy vymámit ze dvou senilních starců, sedících na lavičce, kde se tu tento obchod nachází, po dlouhých a únavných otázkách z nich dostane, že je to jen pár kroků odsud. Nebude tedy ani brát auto a přejde rovnou do druhé obrazovky, rázem se ocitne v zeblité roztřískané ulici s bandou pankáčů, kteří jej nebudou chtít pustit do sex shopu. Bude se tedy muset převléct za jednoho z nich:
  1. Zajde do obhcodu a zakoupí barevný sprej a žvýkačku pro správný slang (obchod zevnitř).
  2. Nasadí si koženou bundu (stanice zvenku santusák). V pohodě projde kolem panků, ale musí jim dát prášky (acilpirin) co sebral u majora (na stolku u Ištoků a jdou sebrat jen když pankrác zůstane stát u dveří a manželka na něj mává rukou z balkonu- pouze v té chvíli jde sebrat!!) (heroin na stanici je mouka), poté může do sex shopu, kde koupí povzbzovací kapky pro pány (shop zevnitř). Poté pankáče vyzve, jestli by se někdo z nich nedovedl dostat do policejního auta. Jeden svolí a auto otevře poté zas odejde. (Dodatek: auto bude chtít otevřít protože si uvnitř zabouchl klíčky. Nebude se chtít převléci za pankáče jinde než před vstupem do zeblitý uličky a autem neodjede, dokud si to zas nesundá.) Povzbuzující kapky naleje do konvičky a zalije s nimi kytku stojící vedle skříně. Ta se ztopoří a on po ní vyleze nahoru, kde je kniha pro kutily (pokoj s babičkou).
 6. Radar: Musí zajít na stanici a poptat se po tomoto zařízení. Úředník mu vysvětlí, že něco takového mu smí vydat jen policejní náčelník. Ten je ale nyní nemocný. (řekne mu i jeho adresu). Z novin (pokoj s babičkou), které ráno našel pode dveřmi se dočte, že dáma ve zralém věku hledá muže na dostatečné uspokojení – adresa souhlasí. Od nemocného náčelníka se pomoci nedočká ani po obsáhlém rozhovoru u něj doma a proto musí v překrásné uličce natrhat orchideje (překrásná ulice) a v sexshopu zakoupit kondomy (sexshop zevnitř). S kyticí pak znovu navštíví náčelníka – jeho ženě dá vkětiny a v pravé chvíli použije kondom. Odměnou za dobře vykonanou práci pak dostane povolení (musí několikrát odejít a přijít k Išokům za nacelnikem /manželkou) , za které si pak na policejní stanici od úředníka vyzvedne naváděcí zařízení (stanice zevnitř).

Pomocí těchto předmětů pak snadno sestrojí naváděcí zařízení (radar si nechá u sebe). To pak ukryje v bačově kurníku mězi ostatní vejce a půjde spát.

3. Den

Nalezení chaloupky

Ráno ho probudí pípání. Signál ho zavede až k chaloupce uprostřed lesa, ale dveře jsou zavřené a nejdou otevřít. Musí se tedy vrátit k bačovi pro berana, který by mohl dveře vyrazit. Bačovi však půjčka berana přijde příliš riskantní, a proto bude ochoten jej vyměnit jen za policejní auto. Policista se tedy vydá s beranem do lesa pěšky, ale uprostřed lesa mu v naváděcím zařízení dojdou baterie a on se ztratí.

(Následuje malá animace, při níž si únavou jen tak mimochodem sundá fusekle). Musí ponožky sebrat a použít je na berana. Ztuhlé zvíře pak dotáhne pod strom a po něm pak vyleze nahoru do koruny. Sestřelí šišku. Mají tam však hnízdo lesní včely. Došly však náboje, musí proto vzít šišku zapálit jí a hodit do hnízda (sirku zapálí o krabičku). V dálce spatří světýlko.

Když sleze dolů, najde u stromu odpočívat kořenářku, ta mu prodá bylinu se kterou pak smí probudit berana. Takto se dostanou k chaloupce. Policista odloupne nožem křídu a nakreslí na dveře okýnko. Beran se rozeběhne a dveře jsou vyraženy.

Uvnitř chaloupky policista s údivem poznává pravdu: osobou, která unášela lidi je jeho vlastní babička! Babička se rozhodla se pomstít smrt svojí sestry!(vyplyne z textu). Jan a Marie jsou zamčení v komoře, ale babička chce samozřejmě zahladit stopy a tak se rozhodne sníst svého synovce, který se nenechal přesvědčit (policista), jako prvního.

Ten musí postupovat přesně podle konce pohádky a když babu nakonec strčí do pece, musí ještě sundat klíč (chaloupka zevnitř). S ním pak rychle otevře komoru a všichni musí vyběhnout ven. Pec expoduje – překvapení nakonec –.

Autoři:

Producent:

 • Martin Zima

Vedoucí výroby:

 • Radek Smíšek

Technický manažer:

 • Pavel Neužil

Program:

 • Petr Svoboda

Grafika:

 • David Dvořák
 • Petr Samek
 • Jan Fiala
 • Sephirot Dikes
 • Luděk Hroch

Hudba a zvuky:

 • Roman Džupinka

Scénář:

 • Josef Nemet

Dabing:

 • Luděk Sobota
 • Zdeněk Izer
 • Zdeněk Mahdal
 • Jan Šťastný
 • Bohdan Tůma
 • Miroslava Součková

Download